Pioneer Heat Holdings Berhad
Kerja paip & rawatan haba dalam loji minyak, gas dan petrokimia. Hasil naik 6 kali ganda dalam 4 tahun — tapi buku pesanan tinggal separuh hasil setahun.
HARGA IPO
RM0.25
SEKARANG
RM0.325
IPO HUB / YES GROUP MANAGEMENT BERHAD


Syarikat Kuala Lumpur yang rancang trip ganjaran ke luar negara untuk pekerja syarikat seperti bank dan syarikat insurans, sejak 2008. Untung RM7.53 juta pada P/E 12.68 kali, tapi hasil FY2026 jatuh 11% bila trip Eropah ditangguh, dan pengasasnya, Angela Mak, yang pegang 100% sebelum IPO, kekal pegang 74%.
🕔 Analisis terakhir disemak: 04 Nov 2026
⚡ BACA 30 SAAT
Tiga benda yang patut korang faham dulu:
TREND UNTUNG
Naik
FY2023 → FY2026
P/E RATIO
12.7x
harga vs untung
PUBLIC BALLOT
5.0%
bahagian retail
PATUH SYARIAH
Ya
status SC
RISIKO UTAMA DINYATAKAN
Konflik, wabak dan gangguan perjalanan
Fakta ringkas dari prospektus — bukan skor, bukan syor. Scroll bawah untuk cerita penuh.
FAKTA UTAMA
RM18.00
100 UNIT × RM0.18 SEUNIT
DUIT DIKUMPUL
RM16.54 juta
gross, masuk syarikat/penjual
MARKET CAP
RM95.4 juta
nilai syarikat masa listing
P/E RATIO
12.7x
berapa kali ganda untung korang bayar
SAHAM DITAWARKAN
26.0%
seluruh tawaran, termasuk placement
PUBLIC BALLOT
5.0%
bahagian korang boleh mohon
TUNAI BERSIH
RM7.63 juta
tunai tolak semua pinjaman
ROE
25.8%
pulangan atas ekuiti (untung ÷ ekuiti)
ORDER BOOK
RM34.56 juta
nilai kontrak di tangan
MORATORIUM PROMOTER
Angela Mak (74.00%) dikunci sepenuhnya 6 bulan. Selepas tu 45% syarikat kekal dikunci 6 bulan lagi, dan selepas itu baki tu boleh dijual maksimum satu pertiga setahun. Tiada pemegang saham lain yang dikunci.
POLISI DIVIDEN
Tiada dasar dividen tetap
SIAPA DAPAT APA — PECAHAN SAHAM
🧮 KIRA CEPAT
Kalau korang nak masuk dengan…
DAPAT MOHON
55 lot
= UNIT SAHAM
5,500
KOS SEBENAR
RM990.00
BAKI
RM10.00
MOHON ≠ DAPAT — TERTAKLUK PADA BALLOTING. BUKAN NASIHAT KEWANGAN.
SUMBER: PROSPEKTUS YES GROUP MANAGEMENT, NOVEMBER 2026
💡 Belum ada akaun broker untuk apply? Reward new user sehingga RM1,500 →
TARIKH PENTING
BUKA MOHON
4 November 2026
TUTUP MOHON
13 November 2026
UNDIAN
17 November 2026
PERUNTUKAN
24 November 2026
PENYENARAIAN
26 November 2026
🔔 Nak alert untuk IPO ni je?
Letak email — Daus alert korang khas untuk IPO ni sahaja: bila buka mohon, hampir tutup, dan bila nak listing. Bukan newsletter penuh.
Email untuk alert IPO ni sahaja — takde spam. Bukan nasihat kewangan. Polisi Privasi
BUKA SERENTAK
| Syarikat | Tutup | Harga · 1 lot | P/E | Market cap | Ballot awam | Listing | Syariah |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BCGBig Caring Group Bhd · MAIN | 05 Nov 2026TUTUP ESOK | RM1.08RM108 | 41.50× | RM7,972.38 juta | 2.00% | 19 Nov 2026 | Ya |
| IMPACTImpact Capital Holdings · ACE | 06 Nov 2026TUTUP DALAM 2 HARI | RM0.22RM22 | 11.28× | RM105.6 juta | 5.00% | 24 Nov 2026 | Ya |
| IOIREITIOIPG Malaysia REIT · MAIN | 10 Nov 2026TUTUP DALAM 6 HARI | RM0.96RM96 | 6.60%yield REIT | RM5,280.0 juta | 2.00% | 25 Nov 2026 | — |
| YES← INIYes Group Management · ACE | 13 Nov 2026TUTUP DALAM 9 HARI | RM0.18RM18 | 12.68× | RM95.4 juta | 5.00% | 26 Nov 2026 | Ya |
Kalau mohon 1 lot setiap satu, jumlah duit yang ditahan serentak ialah RM244.
Setiap permohonan diundi berasingan. Duit permohonan ditolak masa korang mohon, dan untuk permohonan yang tak berjaya, duit tu dipulangkan selepas ballot. Jadi kalau nak mohon lebih dari satu, pastikan baki cukup untuk semua sekali. P/E dan ballot awam diambil dari halaman setiap IPO dalam hub ni; tekan nama syarikat untuk analisis penuh.
PELUANG BERJAYA
Pecahan 137.8 juta saham yang ditawarkan
Peratus daripada modal saham diperbesar (530,000,000 saham)
26,500,000 saham baharu · separuh untuk Bumiputera
5,300,000 saham baharu · 34 orang
60,067,000 saham
6,183,000 saham dijual Angela Mak
39,750,000 saham dijual Angela Mak
% modal diperbesar
Placement maksudnya saham dijual terus kepada pelabur terpilih, bukan melalui undian. Offer for sale maksudnya pemilik jual saham lamanya; duit tu pergi kepada dia, bukan kepada syarikat. Bahagian ballot cuma 5.00% syarikat, atau 19.2% saham IPO, dan satu lot 100 unit berharga RM18. Kira-kira 77% saham IPO pergi kepada pelabur placement. Hanya 31.8 juta saham ballot dan pink form yang diunderwrite oleh Malacca Securities, maksudnya kalau orang awam tak langgan semua, Malacca Securities wajib beli bakinya; saham placement tak diunderwrite. Dalam pink form, Pengarah Eksekutif Too Wai Loon diperuntukkan 1,643,000 saham, dan satu pihak yang prospektus kategorikan sebagai penyumbang kepada kejayaan Kumpulan diperuntukkan 1,666,600 saham. 25 pekerja kongsi 1,195,400 saham. Semua saham pink form dibayar pada harga IPO, RM0.18. Tiada mekanisme menstabilkan harga (greenshoe) selepas listing.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 2.1.2, 3.1, 4.3 & 4.8. Peratus saham IPO dikira sendiri.
Berapa setiap pihak bayar sesaham
Kos pemegang saham sedia ada berbanding harga IPO
| Pihak | Kos sesaham | Nota |
|---|---|---|
| Pelabur IPO | RM0.18 | Untuk aset bersih kira-kira RM0.06 sesaham selepas IPO (pencairan 66.67%) |
| Pengarah & pengurusan (pink form) | RM0.18 | Bayar harga IPO yang sama |
| Angela Mak | RM0.0209 | Saham diterbitkan bila Yes ambil alih YTH, ikut aset bersih YTH pada 30 Jun 2025 tolak dividen RM4.00 juta. Prospektus panggil harga ni 'kos tunai efektif', walaupun bayarannya dalam bentuk syarikat YTH, bukan tunai |
Tiada pelabur pra-listing: sebelum IPO, Angela Mak pegang 100%. RM0.0209 tu ikut aset bersih syarikat yang dia bina sejak 2008, jadi beza besar antara RM0.0209 dan RM0.18 memang dijangka untuk syarikat yang tiada pelabur luar sebelum IPO (tafsiran kami). Satu perjanjian bank (Maybank Islamic) syaratkan dia kekal pegang lebih 51%, dan satu lagi (Hong Leong Islamic) syaratkan dia kekal pemegang saham terbesar, selagi kemudahan tu wujud.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 4.6, 6.2.2 & 10.2.
Saham Angela Mak dilepaskan berperingkat selepas setahun
Peratus syarikat di bawah moratorium, ikut masa selepas listing
Hari listing
semua saham Angela Mak
Selepas 6 bulan (Mei 2027)← INI
29.00% boleh dijual
Masih dikunci pada tahun kedua
Masih dikunci pada tahun ketiga
% modal diperbesar · listing 26 November 2026
Moratorium ialah tempoh pemilik tak dibenarkan jual saham. Ini moratorium standard Bursa untuk ACE: selepas 12 bulan, baki 45% tu boleh dijual maksimum satu pertiga setahun, jadi 30% masih dikunci pada tahun kedua dan 15% pada tahun ketiga. Cuma Angela Mak yang tertakluk; saham pink form dan placement bebas dijual dari hari pertama. Prospektus tak sebut sebarang moratorium sukarela tambahan.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 2.2. Tarikh dikira sendiri.
LATAR BELAKANG
Yes Group Management Berhad ialah syarikat MICE (mesyuarat, trip insentif, konvensyen dan pameran) dari Kuala Lumpur, dikenali dengan jenama Yes Travel. Kerja utamanya ialah trip insentif: bank, syarikat insurans dan syarikat lain hantar pekerja atau rakan niaga yang capai sasaran bercuti beramai-ramai ke luar negara sebagai ganjaran, dan Yes rancang serta urus seluruh trip tu.
Trip insentif (87.02% hasil FY2026). Yes reka itinerari ikut objektif dan bajet pelanggan, beli tiket kapal terbang, hotel, makan dan aktiviti dari syarikat penerbangan dan operator di destinasi, sediakan barang berjenama pelanggan, dan hantar ketua rombongan sendiri. Pada FY2026, Yes urus 90 trip dengan 7,004 peserta, kebanyakannya ke Asia (terutamanya China, Jepun dan Korea), diikuti Eropah.
Pengurusan acara (12.81%). Pameran, pelancaran produk dan acara budaya dalam negara. Selepas tahun kewangan tu, pada Julai 2026, Yes anjur Citrawarna 2026 bersama Tourism Malaysia.
Khidmat MM2H (0.17%). Bantu warga asing mohon visa Malaysia My Second Home; baru bermula pada 2025.
Hampir semua pelanggan ialah syarikat Malaysia, dan empat daripada lima pelanggan terbesar FY2026 ialah syarikat kewangan. Pelanggan bayar deposit 50% bila sahkan trip dan baki sebulan sebelum bertolak. Kumpulan ada 48 pekerja dan ibu pejabat milik sendiri di Sungai Besi, Kuala Lumpur. Pengasas, Angela Mak, 41 tahun, mulakan syarikat ni bersama ibunya pada 2008 dan kini Pengarah Urusan.
Satu syarikat induk, dua syarikat operasi, satu pemilik
Struktur Kumpulan pada LPD (9 Oktober 2026, tarikh terkini data prospektus)
Tekan kotak untuk tengok apa syarikat tu buat.
'Trip insentif' maksudnya syarikat hantar pekerja atau rakan niaga yang capai sasaran bercuti beramai-ramai sebagai ganjaran, dan Yes rancang semuanya: itinerari, tiket kapal terbang, hotel, makan, aktiviti, majlis makan malam bertema, barang berjenama syarikat dan ketua rombongan (tour leader). Yes tak ada hotel, bas atau kapal terbang sendiri. Yes beli semua tu dari syarikat penerbangan dan operator pelancongan di destinasi, kemudian jual sebagai satu pakej.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 6, 7.1, 7.2, 7.20 & 7.22.
Hasil jatuh 11% pada FY2026 selepas tiga tahun naik
Hasil ikut aktiviti, tahun kewangan berakhir 30 Jun
41.4
47.6
75.5
67.1
FY2023
FY2024
FY2025
FY2026
RM juta
Trip ke luar negara ialah 82.65% hasil FY2026. Hasil pengurusan acara melonjak dari RM0.12 juta ke RM8.60 juta dalam dua tahun, dari pameran dua syarikat telco dan media serta acara agensi kerajaan. Selepas FY2026, Yes juga anjur Citrawarna 2026 (Julai) dan Citrawarna Speed Festival 2026 (September hingga Oktober) bersama Tourism Malaysia. Hampir semua pelanggan ialah syarikat Malaysia: pada FY2026, cuma RM0.40 juta hasil datang dari pelanggan korporat di China, dan RM0.11 juta dari tiga individu asing yang guna khidmat MM2H.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 3.3, 7.1, 7.3 & 12.2.2.
Eropah jatuh dari RM29.6 juta ke RM11.0 juta dalam setahun
Hasil ikut destinasi trip atau acara
41.4
47.6
75.5
67.1
FY2023
FY2024
FY2025
FY2026
RM juta
Selepas konflik Israel-Iran memuncak pada 28 Februari 2026, laluan udara Asia-Eropah terganggu dan tiket jadi mahal. Enam pelanggan minta tangguh trip Eropah mereka, bernilai RM9.88 juta: dua dibatalkan (hasil RM1.75 juta hilang) dan empat dianjak ke FY2027 (RM8.13 juta). Sebahagian pelanggan beralih ke China, Jepun dan Korea, yang naik 72.74% ke RM32.06 juta. Hasil Eropah memang turun naik ikut keadaan: FY2024 pun jatuh 44.45%, yang prospektus kaitkan dengan ringgit lemah berbanding euro.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 7.11, 9.2.1 & 12.2.2.
Kira-kira 100 trip setahun, dengan 7,000 peserta dalam dua tahun terkini
Bilangan tempahan, peserta dan hasil sepeserta
| FY2023 | FY2024 | FY2025 | FY2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Trip insentif (bilangan) | 84 | 105 | 124 | 90 |
| · ke luar negara | 68 | 89 | 113 | 82 |
| Peserta trip insentif | 5,288 | 6,157 | 7,032 | 7,004 |
| Acara diurus | 5 | 1 | 5 | 8 |
| Hasil trip insentif sepeserta | RM7,705 | RM7,717 | RM9,865 | RM8,342 |
Pada FY2026, bilangan trip jatuh dari 124 ke 90 tapi peserta hampir sama, sebab kumpulan jadi lebih besar: lapan trip lebih 200 orang, paling besar 519 orang di Malaysia dan 430 orang ke Filipina, dan kelapan-lapan trip tu untuk pelanggan sektor kewangan. Dalam empat tahun, Yes buat 403 trip insentif, dan 59 daripada 146 pelanggan syarikat swasta (40.41%) datang semula. Hasil sepeserta ialah kiraan kami: hasil trip insentif dibahagi bilangan peserta.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 7.2.4, 7.13 & 12.2.2. Hasil sepeserta dikira sendiri.
Lima pelanggan terbesar FY2026: kebanyakannya syarikat kewangan
Lima pelanggan teratas FY2026, peratus jumlah hasil
| Pelanggan (seperti dilabel prospektus) | Tempoh hubungan | FY2026 |
|---|---|---|
| Pelanggan A: kumpulan bank & insurans am, tersenarai di Pasaran Utama | 16 tahun | 8.19% |
| Pelanggan J: syarikat pelaburan berkaitan kerajaan yang urus dana unit amanah | 2 tahun | 5.62% |
| Pelanggan K: syarikat insurans hayat | 8 tahun | 5.09% |
| Pelanggan L: badan berkanun bawah MOTAC yang promosi pelancongan Malaysia | 1 tahun | 4.68% |
| Pelanggan M: kumpulan insurans am & hayat | 7 tahun | 4.50% |
| Lima teratas: FY2023 / FY2024 / FY2025 / FY2026 | 41.1% / 27.1% / 36.6% / 28.1% |
Pada FY2026 tiada pelanggan bawa lebih 10% hasil, dan senarai lima teratas bertukar setiap tahun, jadi prospektus kata Yes tak bergantung pada mana-mana pelanggan. Tapi jenis pelanggannya sama: empat daripada lima teratas FY2026 ialah syarikat kewangan, kira-kira 23.4% hasil (kiraan kami). Sebelum ni ada juga pengedar produk kesihatan (Trader2U, 12.15% pada FY2023) dan syarikat hartanah. Semua trip dibuat satu-satu tanpa kontrak jangka panjang, jadi hasil setiap tahun bergantung pada bajet ganjaran syarikat-syarikat ni.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 7.15, 9.1.5 & Definisi. Peratus sektor kewangan dikira sendiri.
Buku tempahan RM34.6 juta, hampir separuh ke Eropah
Tempahan yang belum jadi hasil pada LPD (9 Oktober 2026), ikut destinasi
Eropah← INI
Asia
Afrika
Trip dalam negara
RM juta · hasil FY2026 ialah RM67.14 juta
RM33.96 juta dijangka jadi hasil dalam FY2027 dan RM0.60 juta dalam FY2028. Buku tempahan ni cuma trip insentif yang belum dibil; tiada acara atau MM2H di dalamnya. Prospektus tak nyatakan sama ada RM16.10 juta untuk Eropah termasuk empat trip RM8.13 juta yang ditangguh. Sebab trip insentif biasanya ditempah beberapa bulan sahaja sebelum bertolak, buku tempahan sebesar separuh hasil setahun memang biasa untuk bisnes macam ni (tafsiran kami).
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 4.10 & 12.13.
Perbelanjaan pelancongan MICE di Malaysia
Belanja pelancongan masuk, domestik dan keluar yang berkait dengan MICE
2022
2023
2024
2025← INI
RM bilion · Smith Zander International
MICE ialah singkatan meetings, incentives, conferences and exhibitions. Angka 2022 rendah kerana sempadan baru dibuka semula selepas COVID-19, dan pertumbuhan dah perlahan ke 11.61% pada 2025. Penyelidik tak beri unjuran, dan tiada angka khusus untuk trip insentif ke luar negara, pasaran utama Yes. Bahagian pasaran Yes cuma 0.36%. Penyelidik kata industri ni kompetitif dan berpecah, dengan halangan masuk 'sederhana'.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 8 (laporan Smith Zander International, 15 Oktober 2026).
GALERI
⤢ Tekan gambar untuk besarkan
KEWANGAN
| Tahun | Revenue | Untung | OCF | Margin |
|---|---|---|---|---|
| FY2023 | 41.4 | 5.1 | 2.3 | 12.4% |
| FY2024 | 47.6 | 5.2 | 10.9 | 10.9% |
| FY2025 | 75.5 | 7.3 | 0.5 | 9.7% |
| FY2026 | 67.1 | 7.5 | 7.4 | 11.2% |
ANGKA DALAM RM JUTA · OCF = ALIRAN TUNAI OPERASI
KONSENTRASI PELANGGAN
Peratusan daripada revenue. Konsentrasi tinggi = pergantungan besar pada pelanggan tertentu (fakta prospektus).
Hasil: RM41.39j → RM47.63j → RM75.47j → RM67.14j (FY2023–FY2026, tahun berakhir 30 Jun).
Untung selepas cukai: RM5.13j → RM5.20j → RM7.34j → RM7.53j. Margin kasar 21% hingga 27%, margin bersih 11.22% pada FY2026.
FY2026: hasil jatuh, untung naik. Hasil Eropah jatuh RM18.62j selepas konflik Israel-Iran; dua trip dibatalkan (RM1.75j) dan empat dianjak ke FY2027 (RM8.13j). Asia, Oceania dan acara naik, tapi tak cukup tampung. Untung tetap naik 2.6%: margin kasar pulih dari 21.06% ke 23.88% jadi untung kasar tak jatuh, dan rugi rosot nilai serta kos faedah turun.
Tunai ikut deposit pelanggan. Hasil diiktiraf pada hari trip bermula, tapi deposit masuk lebih awal. Jadi tunai operasi turun naik: RM10.88j pada FY2024, cuma RM0.52j pada FY2025. Dalam empat tahun, tunai operasi RM21.1j berbanding untung RM25.2j (kiraan kami). Tunai RM7.24j pada 30 Jun 2026 turun ke RM3.27j pada LPD.
Pinjaman cuma RM0.36j. Kira-kira 45% kos jualan dalam mata wang asing. Juruaudit (TGS TW PLT) beri pendapat tanpa kualifikasi, maksudnya mereka tak jumpa isu besar dalam akaun.
Hasil jatuh, untung tetap naik sedikit
Hasil berbanding untung selepas cukai (milik pemegang saham)
41.39
5.13
47.63
5.20
75.47
7.34
67.14
7.53
FY2023
FY2024
FY2025
FY2026
RM juta · tahun kewangan berakhir 30 Jun
Untung FY2026 naik 2.6% walaupun hasil jatuh 11.0%. Margin kasar naik dari 21.06% ke 23.88%, jadi untung kasar kekal sama (malah naik RM0.14 juta): trip lebih banyak diubah suai ikut kehendak pelanggan, dan margin kasar seluruh segmen acara naik ke 30.34%, kebanyakannya dari acara agensi kerajaan. Rugi rosot nilai hutang pelanggan dan kos faedah yang lebih rendah pula lebih daripada tampung belanja pentadbiran yang naik. Margin bersih 11.22% ialah kedua tertinggi antara 11 syarikat pelancongan dalam jadual penyelidik (termasuk Yes), selepas Boustead Travel. Kos penyenaraian RM3.08 juta akan ditolak dari untung suku kedua FY2027 (Oktober hingga Disember 2026), sekali sahaja; itu kira-kira 41% untung FY2026.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 3.10, 9.4.1, 12.1 & 12.2.2.
Daripada setiap RM1 yang pelanggan bayar, berapa yang tinggal?
Hasil setiap tahun dipecahkan ikut ke mana duit tu pergi
Daripada setiap RM1 jualan · FY2026
| Ke mana | FY2023 | FY2024 | FY2025 | FY2026 | Beza FY2023→FY2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Operator di destinasi: hotel, bas, makan, aktiviti | 40.2 | 42.9 | 44.3 | 38.3 | -1.9 |
| Tiket kapal terbang & insurans perjalanan | 27.3 | 28.4 | 25.0 | 26.1 | -1.2 |
| Kos acara & pameran, kos lain | 5.8 | 3.9 | 9.7 | 11.8 | +6.0 |
| Belanja operasi bersih: staf, pejabat, faedah | 10.4 | 10.4 | 7.8 | 8.8 | -1.6 |
| Cukai | 3.9 | 3.5 | 3.5 | 3.9 | -0.1 |
| Untung selepas cukai← yang tinggal | 12.4 | 10.9 | 9.7 | 11.2 | -1.2 |
Sen bagi setiap RM1 hasil · belanja operasi dikira bersih selepas tolak pendapatan lain · dikira sendiri dari penyata untung rugi
Pada FY2026, kira-kira 64 sen daripada setiap ringgit terus keluar kepada operator di destinasi dan syarikat penerbangan. Yang Yes simpan ialah upah merancang dan mengurus trip: margin kasar kira-kira 24 sen (21 hingga 27 sen dalam empat tahun), dan selepas staf, pejabat dan cukai, kira-kira 11 sen jadi untung. Prospektus lapor hasil secara kasar, iaitu harga penuh pakej termasuk tiket dan hotel, bukan komisen sahaja.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 12.1.1 & 12.2.2. Pecahan dikira sendiri.
Margin trip luar negara turun, kemudian pulih
Margin untung kasar ikut aktiviti
26.4
31.5
20.0
26.8
25.3
19.1
13.8
24.8
20.9
18.6
23.4
21.1
23.0
20.2
30.3
23.9
FY2023
FY2024
FY2025
FY2026
% margin kasar
Pada FY2025, Yes turunkan harga untuk kekal kompetitif dan ambil lebih banyak trip yang mudah, jadi margin trip luar negara jatuh ke 20.91% walaupun jumlah hasil Kumpulan melonjak 58%. Pada FY2026 margin pulih ke 23.00%. Margin acara 30.34% kebanyakannya datang dari dua acara besar, jadi ia boleh berubah banyak tahun ke tahun. Kira-kira 45% kos jualan dibayar dalam mata wang asing, manakala 99% hasil dalam ringgit, jadi ringgit lemah boleh hakis margin.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 12.2.2 & 12.11.
Pelanggan bayar dulu, hasil dikira kemudian
Deposit pelanggan untuk trip belum bertolak, berbanding tunai dan deposit tetap, pada 30 Jun
5.40
2.27
2.32
11.69
10.42
10.88
5.31
5.39
0.52
6.69
7.99
7.37
FY2023
FY2024
FY2025
FY2026
RM juta
Pelanggan bayar deposit 50% bila sahkan trip dan baki sebulan sebelum bertolak; Yes guna duit tu untuk bayar pendahuluan kepada syarikat penerbangan dan operator. Hasil hanya dikira dalam akaun (diiktiraf) pada hari trip bermula. Sebab tu tunai operasi melonjak bila deposit masuk (FY2024) dan jatuh bila trip bertolak (FY2025, cuma RM0.52 juta). Prospektus sebut deposit ni boleh dikembalikan: kalau trip dibatalkan, Yes simpan bahagian yang dah dibelanjakan untuk trip tu dan pulangkan baki, biasanya sebagai nota kredit. Pada 30 Jun 2026, tunai RM7.24 juta; pada LPD (9 Oktober 2026), tunai tinggal RM3.27 juta, dan prospektus tak terangkan beza tu.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 7.2.7, 12.1.2, 12.1.3, 12.3 & Laporan Akauntan nota 9 & 20.
Duit antara syarikat dan pemiliknya
Pendahuluan kepada Angela Mak, dan dividen YTH
| Perkara | RM juta | Nota |
|---|---|---|
| Pendahuluan tanpa faedah kepada Angela Mak | 4.36 | Baki RM3.48 juta pada 30 Jun 2023, tambah pendahuluan baharu RM0.88 juta pada FY2024. Prospektus kata ia 'bukan atas asas arm's length', maksudnya bukan atas terma yang sama macam urusan dengan pihak luar, sebab tiada faedah dikenakan |
| Dividen untuk FY2024 | 7.89 | 151.82% untung tahun tu. RM4.36 juta ditolak terus dengan hutang pendahuluan di atas, RM3.53 juta dibayar tunai |
| Dividen untuk FY2026 | 4.00 | 53.09% untung tahun tu, dibayar 19 Januari 2026 |
| Jumlah dividen kepada Angela Mak | 11.89 | Dia pemilik tunggal YTH pada masa tu |
| Duit jualan saham (offer for sale) kepada Angela Mak | 8.27 | 45,933,000 saham × RM0.18, sebelum yuran |
Pendahuluan tu dah selesai sepenuhnya pada LPD, dan Kumpulan kata tak akan buat lagi transaksi macam ni. Dividen RM11.89 juta dalam tiga tahun bersamaan 59% daripada RM20.08 juta untung FY2024 hingga FY2026 (kiraan kami). Tiada dividen akan diisytihar sebelum listing, dan selepas listing syarikat tiada dasar dividen tetap.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 5.1.4, 10.1, 10.2, 12.16 & Laporan Akauntan nota 25. Jumlah dan nisbah dikira sendiri.
SUMBER: PROSPEKTUS YES GROUP MANAGEMENT, NOVEMBER 2026
PENGGUNAAN DANA
Ke mana RM16.54 juta itu pergi
Pecahan duit IPO daripada 91.87 juta saham baharu
6 kenderaan termasuk insurans & cukai jalan RM3.80j, gaji 8 staf RM2.18j, pejabat dekat Heathrow · 36 bulan · RM6.5 juta
yuran profesional RM3.22j, underwriting, placement & broker RM0.35j · 1 bulan · RM4.0 juta
RM2.80j untuk gaji staf termasuk pengarah · 24 bulan · RM3.04 juta
pusat latihan ketua rombongan, sewa kedai 5,000 hingga 5,500 kaki persegi · 36 bulan · RM3.0 juta
RM juta · % kutipan kasar IPO
24.19% duit IPO habis untuk kos penyenaraian, jadi yang masuk ke bisnes ialah RM12.54 juta. Tiada duit IPO untuk bayar hutang. RM8.27 juta dari offer for sale pergi terus kepada Angela Mak, bukan kepada syarikat.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 3.9 & 4.10.
Pelan UK dan Yes Academy: apa yang dah ada, apa yang belum
Status setiap langkah pada LPD (9 Oktober 2026)
| Langkah | Status |
|---|---|
| Syarikat UK | Belum ditubuhkan; akan ditubuhkan sebulan sebelum mohon lesen |
| Lesen operator kenderaan awam UK (PSVO, dari DVSA) | Belum dimohon; perlu dihantar sekurang-kurangnya 9 minggu sebelum beroperasi |
| Pejabat 150 hingga 300 kaki persegi dekat Heathrow | Belum dikenal pasti |
| 6 kenderaan: 3 × 16-21 tempat duduk, 3 × 8 tempat duduk | Ikut sebut harga pembekal; dibeli berperingkat dalam 24 bulan |
| 6 pemandu dan 2 staf pejabat UK | Pengambilan belum bermula |
| Premis Yes Academy dekat ibu pejabat | Tiada perjanjian sewa lagi |
| Lesen Institut Latihan Pelancongan MOTAC | MOTAC kata 'tiada halangan' melalui emel; lesen belum diperoleh. Kursus awal tanpa akreditasi rasmi |
Logiknya: pengangkutan darat ialah 8% hingga 12% kos setiap trip, dan dengan armada sendiri Yes tak perlu bayar margin operator tempatan. Tapi selama ni Yes guna operator tempatan untuk pengangkutan di destinasi, dan ikut bacaan kami, pelan ni bergantung pada permintaan trip Eropah, yang baru jatuh 63%. Prospektus beri dua garis masa yang tak sama: seksyen 7.14 kata pejabat UK beroperasi '6 bulan selepas listing', manakala seksyen 4.10 kata 6 bulan selepas syarikat UK mula beroperasi, dengan duit digunakan sehingga 36 bulan.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 4.10, 7.14.1, 7.14.2 & 9.1.2.
SUMBER: PROSPEKTUS YES GROUP MANAGEMENT, NOVEMBER 2026
PENILAIAN DAUS
✓ PRO
P/E sedikit bawah median IPO ACE 2026
P/E 12.68 kali berbanding median 13.31 kali untuk 25 IPO ACE 2026 dalam hub ni.
Margin lebih tinggi dari pesaing
Margin bersih 11.22% pada FY2026, berbanding 2% hingga 3% bagi kebanyakan syarikat pelancongan korporat dalam senarai penyelidik.
Hampir tiada hutang, tunai dari pelanggan
Pinjaman cuma RM0.36 juta, dan pelanggan bayar deposit 50% sebelum trip, jadi ikut bacaan kami Yes tak perlu modal besar untuk berkembang.
Tiada pelanggan tunggal yang besar pada FY2026, ramai datang semula
Lima pelanggan teratas 28.08% hasil FY2026, dan 59 daripada 146 pelanggan syarikat swasta datang semula. Pelanggan A dah 16 tahun. Tapi pada FY2023 dan FY2025, Pelanggan A bawa lebih 10% hasil (12.35% dan 10.40%).
Patuh Syariah
Majlis Penasihat Syariah SC klasifikasikan saham ni patuh Syariah.
✕ KONTRA
Hasil FY2026 jatuh 11%
Hasil Eropah jatuh 63% selepas konflik Israel-Iran, dan buku tempahan masih 46.6% Eropah.
Untung FY2027 akan dipotong kos IPO
RM3.08 juta kos penyenaraian ditolak dari untung suku kedua FY2027, kira-kira 41% untung FY2026.
Dividen besar kepada pemilik sebelum IPO
Dividen RM11.89 juta kepada Angela Mak untuk FY2024 dan FY2026, termasuk RM4.36 juta yang ditolak dengan pendahuluan tanpa faedah, ditambah RM8.27 juta dari offer for sale.
Duit IPO untuk pelan yang belum bermula
39.31% untuk pejabat dan armada di UK (syarikat belum ditubuh, lesen belum dimohon) dan 18.14% untuk Yes Academy (premis belum disewa, kursus awal tanpa akreditasi rasmi); 24.19% untuk kos penyenaraian.
Ballot kecil
Cuma 26.5 juta saham (5.00% syarikat) untuk orang awam; kira-kira 77% saham IPO pergi kepada pelabur placement.
Cuba sendiri: P/E ikut angka untung yang dipilih
Harga RM0.18 × 530 juta saham = market cap RM95.4 juta. Gerakkan untung setahun.
RM7.53 juta
P/E pada harga IPO
12.66×
Lompat ke:
Perlu 12.7 tahun untung macam ni untuk sama dengan market cap.
Aritmetik sahaja, bukan unjuran. Garisan rujukan ialah median IPO ACE 2026 dalam hub ni.
Prospektus kata P/E 12.68 kali atas untung FY2026. Median 25 IPO ACE 2026 yang ada data P/E dalam hub ni, termasuk YES, ialah 13.31 kali. Kos penyenaraian RM3.08 juta akan ditolak dari untung FY2027 sekali sahaja; kalau ditolak dari untung FY2026 sebagai ilustrasi, P/E jadi kira-kira 21 kali. Itu bukan unjuran, cuma tunjuk saiz kos tu berbanding untung.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 4.4 & 9.4.1. Data rujukan: ipo.dausdk.com.
Angka nilaian pada harga RM0.18
Seperti dinyatakan dalam prospektus, dan dikira semula
| Ukuran | Angka | Maksudnya |
|---|---|---|
| Harga IPO | RM0.18 | Satu lot 100 unit = RM18 |
| Market cap masa listing | RM95.4 juta | 530 juta saham × RM0.18 |
| P/E atas FY2026 | 12.68× | Untung sesaham (EPS) 1.42 sen atas modal diperbesar |
| Aset bersih sesaham selepas IPO | RM0.06 | Aset bersih proforma (dikira seolah-olah IPO dah selesai) RM29.25 juta; harga kira-kira 3.3× aset bersih |
| Pencairan kepada pelabur baharu | 66.67% | Bayar RM0.18 untuk kira-kira RM0.06 aset bersih |
| Pulangan atas ekuiti | ≈25.8% | Untung FY2026 atas ekuiti proforma (kiraan kami) |
| Tunai selepas IPO (proforma) | RM21.47 juta | Guna baki 30 Jun 2026; tunai pada LPD cuma RM3.27 juta |
| Pinjaman | RM0.36 juta | Hampir tiada hutang bank |
Aset bersih kecil sebab ini bisnes khidmat: tiada kilang, cuma dua unit kedai ibu pejabat dan dua unit kecil di Queen's Avenue, Kuala Lumpur (satu disewakan, satu kosong). Jadi apa yang pelabur bayar kebanyakannya ialah hubungan dengan pelanggan korporat, rekod 18 tahun dan pasukan operasi. Pulangan atas ekuiti tinggi atas sebab yang sama. Ini tafsiran kami.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 4.4–4.6, 7.22, 12.4 & 12.18. Pulangan atas ekuiti dan gandaan aset bersih dikira sendiri.
Yes berbanding syarikat pelancongan korporat lain
Tahun kewangan terkini, seperti disenaraikan penyelidik bebas
| Syarikat | Hasil | Margin kasar | Margin bersih |
|---|---|---|---|
| Holiday Tours & Travel (Dis 2025) | RM667.1j | 6.1% | 2.0% |
| WorldTravellers DMC (Dis 2024) | RM474.9j | 9.7% | 2.6% |
| Sri Sutra Travel (Dis 2024) | RM166.1j | 3.3% | −3.1% |
| Sunway Travel (Dis 2024) | RM77.4j | 10.7% | 2.5% |
| Yes Group (Jun 2026) | RM67.1j | 23.9% | 11.2% |
| Orex Travel & Tours (Jun 2025) | RM41.7j | 11.5% | 2.6% |
| Boustead Travel Services (Dis 2025) | RM13.5j | 91.8% | 27.2% |
Penyelidik bandingkan Yes dengan 10 syarikat pelancongan korporat dan agensi lain yang ada lesen pelancongan keluar dan hasil sekurang-kurangnya RM10 juta; semuanya syarikat swasta, jadi tiada P/E untuk dibandingkan. Jadual ni tunjuk enam daripadanya, berserta Yes. Margin Yes jauh lebih tinggi dari kebanyakan mereka. Tapi hasil pesaing termasuk jualan tiket dan percutian biasa yang marginnya nipis, manakala Boustead nampaknya lapor hasil atas asas komisen sahaja, jadi perbandingan margin ni tak setara sepenuhnya (tafsiran kami).
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 8 (laporan Smith Zander International).
BUKU PESANAN
DISAHKAN
RM34.56j
obligasi prestasi berbaki
HASIL SETAHUN
RM67.14j
Hasil FY2026
LITUPAN
0.51×
buku pesanan ÷ hasil setahun
Buku tempahan RM34.56 juta bersamaan kira-kira separuh hasil FY2026. RM33.96 juta dijangka jadi hasil dalam FY2027. Trip Eropah ialah 46.6% buku tempahan, walaupun hasil Eropah baru jatuh 63%; prospektus tak nyatakan berapa daripadanya ialah trip yang ditangguh dari FY2026.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 4.10 & 12.13.
FAKTOR RISIKO
Konflik, wabak dan gangguan perjalanan
COVID-19 jatuhkan hasil lebih 70% dan konflik Israel-Iran batalkan atau tangguh enam trip Eropah. Peristiwa macam ni di luar kawalan Yes. (Seksyen 7.11 & 9.2.1)
Trip satu-satu, tiada kontrak jangka panjang
Hasil setiap tahun bergantung pada bilangan trip yang dimenangi; bila ekonomi lemah, syarikat potong bajet ganjaran dulu. (Seksyen 9.1.5 & 9.2.2)
Mata wang
Hasil 99% dalam ringgit tapi kira-kira 45% kos dalam euro, yuan, dolar AS, yen dan lain-lain, dengan lindung nilai yang kecil. (Seksyen 9.1.10 & 12.11)
Lesen MOTAC
Yes perlu lesen MOTAC untuk jual trip (tamat April 2028) dan lesen MM2H; rekod kompaun lepas kerana tukar pemilikan tanpa kelulusan. (Seksyen 7.20 & 9.1.1)
Pembekal dan syarikat penerbangan
Prospektus kata Yes bergantung pada satu syarikat penerbangan (Pembekal B) untuk tiket, dan pada ketua rombongan bebas untuk musim puncak. (Seksyen 7.16 & 9.1.3)
Bergantung pada Angela Mak
Prospektus kata kejayaan Kumpulan bergantung pada Pengarah Urusan, Pengarah Eksekutif dan pengurusan kanan. Angela Mak pegang 74.00% selepas IPO, yang ikut kiraan kami cukup untuk luluskan resolusi biasa (keputusan mesyuarat agung yang perlu lebih separuh undi) seorang diri. (Seksyen 9.1.4 & 9.3.3)
Apa jadi pada trip Eropah selepas konflik Israel-Iran
Kesan pada FY2026, seperti dinyatakan prospektus
| Perkara | Nilai | Nota |
|---|---|---|
| Trip Eropah ditangguh | 6 trip · RM9.88j | Atas permintaan pelanggan |
| · kemudian dibatalkan | 2 trip · RM1.75j | Hasil hilang. Kos tiket ditolak dari deposit pelanggan, baki dipulangkan |
| · dianjak ke FY2027 | 4 trip · RM8.13j | Hasil belum diiktiraf |
| Trip yang destinasinya ditukar | 4 trip · +RM0.79j | Hasil tambahan dari naik taraf, majlis makan malam dan yuran tukar jadual |
| Pendahuluan kepada pembekal pada 30 Jun 2026 | RM6.37j | Naik dari RM2.19 juta, kebanyakannya untuk enam trip yang ditangguh |
Kos perubahan ditanggung pelanggan, dan prospektus kata tiada trip lain ditangguh sehingga LPD. Tapi, ikut bacaan kami, ini risiko sebenar untuk bisnes yang bergantung pada perjalanan: COVID-19 pernah jatuhkan hasil dari RM15.19 juta (2019) ke RM4.02 juta (2021), dengan rugi dua tahun. Tempoh untuk guna duit pelan UK pun dipanjangkan sehingga 36 bulan, sebab prospektus ambil kira ketidaktentuan dari konflik Israel-Iran.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 4.10, 7.11, 9.1.2, 9.2.1 & 12.2.3.
Rekod pematuhan yang prospektus dedahkan sendiri
Perkara yang prospektus dedahkan, dan statusnya pada LPD
| Perkara | Apa jadi | Status |
|---|---|---|
| Kompaun MOTAC | Tujuh kompaun (2019 hingga Januari 2026) kerana tukar pengarah atau pemegang saham YTH dan YSH tanpa kelulusan MOTAC dulu; satu kompaun April 2025 cuma sampai kepada syarikat pada Januari 2026 | Semua dibayar: YTH RM5,200, YSH RM4,000 |
| Penalti cukai | Penalti kerana anggaran cukai terkurang (RM33,000 FY2023, RM183,000 FY2025) dan lewat hantar penyata (RM73,000 FY2026) | Penalti FY2026 berjaya dirayu dan dipulangkan selepas FY2026 |
| Ibu pejabat atas nama pengarah | Unit 52 (nilai buku RM1.82 juta) didaftar atas nama Angela Mak sebagai pemegang amanah untuk YTH sejak 2019; kedua-dua unit ibu pejabat ada hakmilik sementara sahaja | Sijil Siap dan Pematuhan (CCC) dikeluarkan Mei 2025 |
| Saman terhadap pelanggan | Yes saman dua pelanggan untuk kutip hutang RM0.29 juta; satu selesai (RM0.02 juta) | Bicara RM0.27 juta pada 18, 20 dan 21 Januari 2027; prospektus kata tiada litigasi material |
Nilai semua ni kecil, dan prospektus sendiri sebut kompaun MOTAC tu berlaku kerana kesilapan pentadbiran (administrative oversights). Selepas listing, empat daripada enam pengarah ialah pengarah bebas, dan Jawatankuasa Audit dan Pengurusan Risiko akan semak semua transaksi pihak berkaitan. Lesen MOTAC dan MM2H perlu diperbaharui berkala; gagal perbaharui bermaksud Yes tak boleh beroperasi.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 7.19, 7.20, 7.22, 9.1.1, 12.2.2 & 12.8.
PIHAK BERKAITAN
1/7 urus niaga ditanda BUKAN arm's length oleh prospektus sendiri
Pendahuluan tanpa faedah; baki RM4.36 juta diselesaikan dengan ditolak terhadap dividen FY2024
YTH → Angela Mak
Pengasas, Pengarah Urusan dan pemilik tunggal sebelum IPO
Jual 100% YTH kepada Yes untuk 438,132,900 saham baharu pada RM0.0209, ikut aset bersih YTH yang diselaraskan
Angela Mak → Yes
Pengasas dan pemilik tunggal
Unit ibu pejabat No. 52 didaftar atas namanya sebagai pemegang amanah untuk YTH
Angela Mak ↔ YTH
Pengarah Urusan
Khidmat persiapan acara, majlis makan malam staf dan acara pemasaran
Standup International → YTH
Saudara perempuan Pengarah Eksekutif Too Wai Loon ialah pengarah dan pemegang saham syarikat ni
Yes jual khidmat hiasan acara kepada syarikat tu
YTH → Standup International
Seperti di atas
Jaminan peribadi atas kemudahan dari Hong Leong Islamic, UOB dan Maybank Islamic
Angela Mak & Too Wai Loon → bank
Pengarah
Dividen sebelum IPO
YTH → Angela Mak
Pemegang saham tunggal YTH
KENYATAAN LEMBAGA PENGARAH
Lembaga kata semua transaksi dengan Standup International dibuat atas terma biasa dan tak dijangka berulang, dan Kumpulan akan guna pembekal bukan berkaitan selepas ni. Untuk pendahuluan kepada Angela Mak, prospektus sendiri kata ia bukan atas asas arm's length kerana tiada faedah, dan Kumpulan tak akan buat lagi. Jawatankuasa Audit dan Pengurusan Risiko akan semak sebarang transaksi pihak berkaitan selepas listing.
Prospektus nyatakan tiada pengarah atau pemegang saham utama ada kepentingan dalam perniagaan yang sama, pelanggan atau pembekal, dan tiada hubungan keluarga antara pengarah dan pengurusan. Saudara perempuan seorang pengarah ialah pengarah dan pemegang saham Standup International, dan prospektus lapor syarikat tu sebagai pihak berkaitan. Ganjaran pengarah eksekutif (gaji, bonus, elaun dan caruman) pada FY2026: Angela Mak RM558,000 (FY2025: RM539,000), Too Wai Loon RM416,000 (FY2025: RM158,000), selepas Too Wai Loon dilantik pengarah YTH pada Mei 2025.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Seksyen 5, 7.22, 10 & 11.
KALENDAR LUPUT
26 November 2026
Hari listing
Jaminan peribadi Angela Mak dan Too Wai Loon atas kemudahan bank (had RM7.70 juta, RM0.37 juta digunakan pada LPD) dijadual diganti dengan jaminan korporat Yes, ikut kelulusan bersyarat bank.
Oktober – Disember 2026 · KRITIKAL
Kos penyenaraian RM3.08 juta ditolak dari untung
Dalam suku kedua FY2027, sekali sahaja.
31 Januari 2027
Pensijilan ISO 9001:2015 tamat
Dari Bureau Veritas, untuk perancangan dan penyelarasan perjalanan pelanggan korporat.
12 Februari 2027
Lesen DBKL ibu pejabat (unit 50-1 & 50-2) tamat
Lesen perniagaan dan papan tanda; perlu diperbaharui 60 hari sebelum tamat.
Sekitar Februari 2027
Anak syarikat Yes Academy dijadual ditubuhkan
Dalam 3 bulan selepas listing; akademi dijangka beroperasi dalam 9 bulan selepas listing.
Sekitar 26 Mei 2027 · KRITIKAL
Moratorium 6 bulan pertama tamat
29.00% syarikat milik Angela Mak boleh mula dijual.
Sekitar 26 November 2027
Moratorium kedua tamat
Selepas ni, maksimum satu pertiga daripada baki 45% tu boleh dijual setiap tahun. Lesen DBKL unit 52 juga tamat 27 November 2027.
12 April 2028 · KRITIKAL
Lesen MOTAC YTH tamat
Lesen pelancongan masuk, keluar dan agensi pelancongan (No. 6030). Tanpanya Yes tak boleh jual trip.
26 April 2028
Pendaftaran Kementerian Kewangan (MOF) tamat
Diperlukan untuk sebut harga kepada agensi kerajaan.
Sekitar November 2029
Had masa guna duit IPO untuk UK dan Yes Academy
36 bulan selepas listing.
20 Mei 2031
Lesen MM2H YSH tamat
Lesen operator pelancongan masuk untuk program Malaysia My Second Home.
Tarikh dari prospektus rasmi. Tarikh boleh berubah — sahkan sendiri sebelum buat keputusan.
SELEPAS PROSPEKTUS
22 September 2026
Perjanjian underwriting dengan Malacca Securities
Malacca Securities underwrite 31.8 juta saham baharu untuk orang awam dan pink form. Padan dengan prospektus.
14 September 2026
Bursa luluskan penyenaraian di ACE
Tarikh ialah tarikh laporan; surat kelulusan Bursa sendiri bertarikh 27 Ogos 2026. The Edge lapor kelulusan Bursa dan pegangan Angela Mak turun dari 100% ke 74% selepas IPO, serta untung FY2025 kira-kira RM7 juta atas hasil kira-kira RM75 juta. Padan dengan prospektus.
Prospektus ialah gambar keadaan pada tarikh amali terakhirnya. Apa-apa selepas tu tak masuk dalam dokumen — jadi kita senaraikan di sini dengan sumbernya.
PENDAPAT PERIBADI
Kalau nak ringkas: Yes ni syarikat yang rancang trip ganjaran ke luar negara untuk syarikat seperti bank dan syarikat insurans, dengan margin lebih tinggi dari pesaing dan hampir tiada hutang. Tapi hasilnya baru jatuh 11% bila trip Eropah terganggu, pemiliknya terima dividen RM11.89 juta sebelum IPO dan jual saham bernilai RM8.27 juta dalam IPO ni, dan sebahagian besar duit IPO untuk pelan di UK yang belum bermula.
Yang elok. Yes dah 18 tahun dalam bisnes ni, dan 59 daripada 146 pelanggan syarikat swastanya datang semula. Pada FY2026, tiada pelanggan bawa lebih 10% hasil. Margin bersih 11.22%, jauh atas kebanyakan pesaing, dan ikut bacaan kami bisnesnya tak perlu modal besar sebab pelanggan bayar deposit dulu. Hutang bank cuma RM0.36 juta, dan sahamnya patuh Syariah.
Sebagai rujukan, P/E 12.68 kali sedikit bawah median 25 IPO ACE 2026 dalam hub ni, iaitu 13.31 kali.
Empat benda yang perlu diteliti.
Eropah dan perjalanan. Hasil Eropah jatuh 63% pada FY2026, dan buku tempahan masih hampir separuh Eropah. Bisnes ni bergantung pada orang boleh terbang dengan selamat; COVID-19 pernah jatuhkan hasilnya lebih 70%.
Untung FY2027. Kos penyenaraian RM3.08 juta akan ditolak dari untung FY2027, sekali sahaja, kira-kira 41% untung FY2026. Jadi untung tahun pertama selepas listing mungkin nampak lebih rendah walaupun bisnes tak berubah. Pada masa yang sama, empat trip Eropah bernilai RM8.13 juta yang dianjak dijadual jadi hasil FY2027.
Duit kepada pemilik. Sebelum IPO, Angela Mak pegang 100%. Dia terima dividen RM11.89 juta untuk FY2024 dan FY2026, dan RM4.36 juta daripadanya ditolak dengan pendahuluan tanpa faedah yang syarikat beri kepadanya; pendahuluan tu dah diselesaikan sepenuhnya. Dalam IPO ni dia jual saham bernilai RM8.27 juta.
Duit IPO. Daripada RM16.54 juta, 24.19% untuk kos penyenaraian dan 39.31% untuk pejabat dan enam kenderaan di UK, sedangkan syarikat UK belum ditubuh dan lesen belum dimohon. Selama ni Yes guna operator tempatan untuk pengangkutan di destinasi, bukan kenderaan sendiri.
Satu lagi, tunai syarikat turun dari RM7.24 juta pada 30 Jun ke RM3.27 juta pada 9 Oktober 2026. Prospektus tak terangkan sebabnya, dan tak lapor sebarang dividen selepas Januari 2026. Bil pembekal RM4.60 juta yang dijelaskan dalam tempoh tu dan kos IPO yang dibayar awal mungkin terangkan sebahagiannya (tafsiran kami).
Pendedahan: daus terima komisen rujukan dari Moomoo bila korang buka akaun guna link atau kod daus, dan Moomoo antara platform yang boleh guna untuk mohon IPO ni secara online. Daus dedahkan perkara ni supaya korang boleh nilai sendiri.
Semua ni bukan nasihat pelaburan dan bukan cadangan beli atau elak; daus bukan penasihat pelaburan berlesen. Angka dalam halaman ni datang dari prospektus, kecuali yang ditanda kiraan kami. Ini apa yang prospektus kata, disusun supaya senang korang nampak, dan keputusan tetap ikut keadaan korang sendiri.
SILANG SEMAK
Harga IPO dan modal saham diperbesar
SEPADANDua-dua padan. Market cap RM95.4 juta.
Tempoh permohonan dan tarikh listing
SEPADANUndian 17 Nov, peruntukan 24 Nov.
Kod saham
SEPADANProspektus tak cetak kod nombor; 0485 ialah kaunter yang dah disediakan untuk YES.
Status Syariah
SEPADANDiklasifikasi Majlis Penasihat Syariah SC; prospektus tak cetak tarikh klasifikasi.
Gandaan P/E
SEPADANBeza kecil sebab prospektus guna EPS dibundarkan (1.42 sen).
Pertumbuhan hasil
BERCANGGAHBenar untuk FY2023 hingga FY2025, tapi tak untuk tahun terkini. Kami guna angka s12.
Tunai
BELUM DISAHKANTunai turun RM3.97 juta dalam tiga bulan tanpa penjelasan. Bil pembekal RM4.60 juta pada 30 Jun dibayar penuh sebelum LPD, dan sebahagian kos IPO dah dibayar dulu, yang mungkin terangkan sebahagiannya; itu tafsiran kami.
Dasar lindung nilai mata wang
BERCANGGAHKontrak hadapan yang tinggal pada LPD kecil: USD0.10 juta dan GBP0.10 juta (kira-kira RM0.96 juta).
Jaminan bank
BELUM DISAHKANBeza tak diterangkan; nilainya kecil.
Kadar oversubscribe
BELUM DISAHKANUndian pada 17 November 2026. Kami akan kemas kini bila keputusan diumumkan.
Setiap angka dalam halaman ni dibaca terus dari PDF prospektus, bukan dari ringkasan orang lain. Bila prospektus tak sepadan dengan dirinya sendiri, kami tunjukkan kedua-duanya. Fail-fail tu kami simpan di evidence/yes-2026-11/ dalam repositori kami.
Sumber: Prospektus Yes Group Management Berhad, 4 November 2026. Pengumuman Bursa DCS-02112026-00016.
SUMBER & RUJUKAN
Pautan ke sumber rasmi luaran (Bursa Malaysia / Suruhanjaya Sekuriti / rumah research). Daus tak kawal kandungan laman luar — sila sahkan sendiri.
LANGKAH SETERUSNYA
1️⃣ Kena ada akaun broker/CDS yang boleh apply IPO Bursa (contoh: Moomoo, bank, atau app e-IPO).
2️⃣ Masa tempoh permohonan dibuka, cari kod YES dan mohon (minimum 100 unit).
3️⃣ Tunggu keputusan undian (balloting), lepas tu tunggu listing.
Belum ada akaun broker? Tengok reward untuk new user kat bawah ni. 👇
REGISTER · KOD DAUSDK37
New user boleh claim reward bila daftar guna kod Daus — sehingga RM1,500 kat Moomoo, RM25 kat FSM One. Kod: DAUSDK37
Daus mungkin terima komisen rujukan. Bukan nasihat kewangan. Pelaburan melibatkan risiko. 18+ Malaysia sahaja.
IPO LAIN
Kerja paip & rawatan haba dalam loji minyak, gas dan petrokimia. Hasil naik 6 kali ganda dalam 4 tahun — tapi buku pesanan tinggal separuh hasil setahun.
HARGA IPO
RM0.25
SEKARANG
RM0.325

Kilang Pulau Pinang yang campur serbuk ekstrak kopi & teh untuk kilang minuman lain. Hasil naik 178% dalam 4 tahun — tapi dari setiap RM100 untung, cuma RM27 jadi duit tunai.
HARGA IPO
RM0.48
SEKARANG
RM0.405
IPO cleanroom proxy semiconductor & data centre — oversubscribe 110.54 kali, hari pertama listing +87.5%.
HARGA IPO
RM0.28
SEKARANG
RM0.605